Ogrzewanie mieszkania – jak zaoszczędzić pieniądze?

Ogrzewanie mieszkania – jak zaoszczędzić pieniądze?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni wiele osób zastanawia się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Co prawda, zimy są łagodniejsze niż kilkadziesiąt lat temu, jednak mieszkanie trzeba ogrzać, gdy na dworze jest zimno. Ceny nieustannie rosną, także za opał czy prąd. W związku z tym także podnosi się roczny koszt ogrzewania. Nie ważne, czy masz małe mieszkanie, czy większe warto poznać sposoby na tańsze ogrzewanie.

Zmniejsz ustawienia termostatu

Jeśli posiadasz termostat (a zapewne tak jest), obniż optymalną temperaturę o 1 stopień. Tak ustawiony termostat pozwoli zaoszczędzić nawet 5% ogólnej kwoty w ciągu roku. Ty nie odczujesz zbytnio tej równicy, ale Twój portfel zapewne tak.

Ogrzewanie – zainwestuj w inteligenty termostat

Nowocześniejsze termostaty, mają możliwość kontrolowania temperatury pomieszczenia, w zależności czy przebywasz w domu, czy nie. Jest to bardzo przydatna opcja. Dobrym rozwiązaniem są także termostaty, gdzie ustawiasz optymalną temperaturę i jeśli taka będzie osiągnięta, grzejnik się wyłączy. Jeśli temperatura spadnie, włączy się ponownie. Obie te opcje są bardzo wygodne, gdyż nie musimy się martwić, że ogrzewamy puste mieszkanie, czy ogrzewamy je za bardzo. Wszystko dzieje się automatycznie.

Jeśli sam regulujesz ogrzewanie, pamiętaj, aby wyłączyć je, jak tylko wychodzisz z domu. Nie ma sensu grzać pustych ścian. Jeśli wrócisz, możesz rozgrzać się herbatą, zanim mieszkanie się nie nagrzeje.

Dbaj o dobry stan pieca

Warto raz do roku, maksymalnie raz na dwa lata sprawdzić stan pieca. Koniecznie wyczyść filtr powietrza, sprawdź wszystkie przewody. Piec w dobrym stanie technicznym pozwoli nam również zaoszczędzić pieniądze.

Jeśli wietrzysz – zamknij ogrzewanie

Wiadomo, że mieszkanie trzeba regularnie wietrzyć, także wtedy gdy na dworze jest mróz. Pamiętaj, jednak o pozamykaniu grzejników, gdy wietrzysz pomieszczenie. Ten sposób pozwoli ci również zaoszczędzić parę groszy.

Zasłoń lub odsłoń okna

Jeśli w dzień na dworze świeci ładnie słońce, odsłoń okna i podnieś żaluzje. Niech promienie słoneczne ogrzewają mieszkanie. Nocą, gdy temperatura znacznie spadnie, zasłoń okna kotarami, aby jak najmniej ciepła uciekło z pomieszczeń. Fajnym rozwiązaniem na zimne dni są zasłony termiczne, które zatrzymują ciepło.

Odpowietrz grzejniki

Jeśli w grzejnikach zalega za dużo powietrza, pomimo ustawienia pieca na najwyższe obroty, grzejniki są chłodne lub nawet zimne. Przed sezonem grzewczym, zawsze odpowietrz wszystkie grzejniki. Od razu poczujesz różnicę! Jest to bardzo ważne, jeśli mieszkasz w bloku. Nie wszyscy sąsiedzi grzeją swoje mieszkania i odpowietrzają grzejniki, w związku z czym u Ciebie może być naprawdę zimno. Odpowietrzając grzejniki, podniesiesz ciepło również u sąsiadów.

Odsłoń kaloryfery

Nie zastawiaj kaloryferów meblami. Ciepło wtedy nie będzie rozchodzić się po mieszkaniu, a Ty zużyjesz więcej mocy i pieniędzy, aby ogrzać dom. Postaraj się tak poustawiać meble, aby nie blokowały kaloryferów, zwłaszcza w zimowy czas.

Zmień dostawcę

Na rynku jest wiele dostawców, oferujących prąd, wodę i inne media. Może warto rozejrzeć się za tańszym operatorem lub zapytać o lepsze cenowo pakiety. Może nie będziesz musiał wtedy wiele zmieniać, a opłaty i tak się zmniejszą.

Podsumowując, sposobów na oszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu jest kilka. Warto je połączyć, aby jeszcze bardziej zaoszczędzić pieniądze. A może Wy macie, inne sprawdzone metody? Podzielcie się w komentarzach.

1 thoughts on “Ogrzewanie mieszkania – jak zaoszczędzić pieniądze?

  1. Porady bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej, bo zapowiada się ciężki sezon grzewczy.

Comments are closed.